شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » مراسم جهنده بالا در مزارشریف شب‌هنگام برگزار شد

در پی شیوع ویروس کرونا در کشور، برای نخستین‌بار پرچم نوروز یا جهنده در تاریکی و خلوت پنج‌شنبه شب (۲۹ حوت) در زیارتگاه حضرت علی در مزارشریف برافراشته شد.

همه‌ساله جهنده در حضور هزاران نفر در روضه‌ خلیفه چهارم اسلام در مزارشریف برافراشته می‌شد و برای چهل روز برافراشته باقی می‌ماند.

عتیق‌الله انصاری، رئیس روضه در مزارشریف می‌گوید که امسال به علت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و هجوم مردم به این زیارت، جهنده در خلوت شب برافراشته شد: «در سال‌های گذشته بیشتر از پنجاه‌هزار نفر برای برافراشتن این روز متبرک می‌آمدند اما امسال حدود پنج‌هزار نفر در مزار میهمان آمده باشند که به وقت نماز می‌آیند.»

محمدبشیر توحیدی، معاون والی بلخ می‌گوید که امسال به علت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، بزرگ‌داشت از جشن نوروز از سوی دولت لغو شد: «تمام اماکن که ازدحام مردم بوده آنها را جلوگیری کردیم حتا میله عنعنوی سال‌نو را که هزاران سال قدامت دارد.»

هر سال هزاران نفر از ولایت‌های کشور و حتا بیرون از کشور برای شرکت در مراسم  جشن نوروز به مزارشریف می‌رفتند اما امسال زیارتگاه حضرت علی خالی از میهمانان نوروزی است.

شماری از شهروندان کشور که به مزارشریف رفته‌اند، می‌گویند که برای‌شان اجازه داده نشده‌است تا داخل زیارتگاه حضرت علی شوند.

محمدسمیع که از ولایت بغلان به مزارشریف رفته می‌گوید: «ما داخل سخی جان رفته نمی‌توانیم که زیارت کنیم.»

عارف که از کابل رفته نیز می‌گوید که به او اجازه داده نشده‌است که داخل زیارت شود: «نیروهای امنیتی دروازه‌های روضه را بسته کردند و به کسی اجازه نمی‌دهند که داخل زیارتگاه شوند.»

با اینهم مردم امروز (جمعه ۱حمل) در اطراف زیارتگاه حضرت علی جمع شدند و‌نوروز را با رقص و شادمانی جشن گرفتند. 

شماری از باشنده‌گان مزارشریف نیز از تفاوت‌های روز نوروز امسال با سال‌های گذشته می‌گویند.

جان‌محمد، باشنده مزارشریف در این باره گفت: «ده سرک‌ها مسافر جای نمی‌شدند حالا هیچ کسی نیست.»

هر چند جشن نوروز در مزارشریف برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا لغو شده‌است اما هنوز هم گفته می‌شود که بی‌پروایی مردم به رعایت نکات بهداشتی چالشی در برابر مبارزه با بیماری کووید نزده‌است.

تاکنون ۲۴ رویداد مثبت کرونا در افغانستان ثبت شده‌اند که یک رویداد آن در بلخ است. در پی ثبت این رویدادها، حکومت روز گذشته اعلام کرد که جشن نوروز برگزار نمی‌شود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان