شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » نماینده سابق اتحادیه اروپا در افغانستان: اروپا از کشاورزان افغان برای کشت جایگزین حمایت کند

«ژان فرانسوا کوتن» سفیر سابق اتحادیه اروپا در افغانستان با اشاره به کاهش ۸۰ درصد سطح زیر کشت خشخاش در افغانستان اظهارداشت فرمان ممنوعیت رئیس طالبان برای کشت خشخاش در سراسر افغانستان در حال اجراست، طالبان همچنین اکثر آزمایشگاه‌های تولید متامفتامین(شیشه) را نیز متلاشی کرده است و کشت حشیش نیز در این کشور ممنوع شده است.

وی با اعلام اینکه در سال ۲۰۰۱ میلادی، چند ماه پیش از سقوط دولت نخست طالبان، عضو مأموریت کنترلی سازمان ملل برای نظارت بر ممنوعیت کشت خشخاش بوده است، اظهارداشت چرایی اعلام این ممنوعیت تازه در سال ۲۰۲۱ نیز ممکن است ترکیبی از دلایل مذهبی، شمار بالای مبتلایان به اعتیاد در افغانستان(حدود ۱۰ درصد جمعیت کشور) و اهمیت این موضوع به عنوان عنصری قوی در در چارچوب مذاکرات برای به رسمیت شناخته شدن هیئت حاکمه افغانستان باشد.

سفیر سابق اتحادیه اروپا در افغانستان در نشریه فرانسوی «له تمپس» نوشت، با توجه به اینکه منشأ ۸۰ درصد مواد افیونی مصرفی در جهان افغانستان است، جامعه جهانی باید برای امکان استمرار و حفظ این ممنوعیت تلاش کنند.

کوتن نوشت این درحالی است که کشورهای کمک‌کننده، کمک‌های توسعه‌ای به افغانستان را متوقف کرده و کمک‌های بشردوستانه و اساسی خود را نیز به شدت کاهش داده‌اند و تأکید کرد کمک‌های فعلی نمی‌تواند نیازهای کشاورزان بی‌زمین و زمین‌داران کوچک را که از اعلام ممنوعیت خشخاش خسارت دیده‌اند، برآورده کرده و یا به آنها برای کشت جایگزین خشخاش کمک کند.

وی در ادامه با اظهار اینکه اتحادیه اروپا بازار اصلی هروئین افغانستان است، تداوم ممنوعیت کشت خشخاش و تولید مواد مخدر در افغانستان را به نفع اروپا دانست و خواستار حمایت اتحادیه اروپا از کشاورزان افغان برای کشت و معیشت جایگزین شد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان