شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » پایان نخستین سال دور هفدهم مجلس سنا

مجلس سنا افغانستان امروز(۳۰ جدی) به مناسبت پایان سال نخست و دور هفدهم این مجلس نشست فوق العاده یی برگزار کرد، وهمچنان از دست آوردهای این مجلس یاد کرد. 

دبیر مجلس سنا می‌گوید که امسال مجلس سنا ۳۷ سند تقنینی و ۲۰ موافقت نامه را تایید کردند و نیز ۶۳ نشست عمومی برگزار کردند و بیش از ۶۳۰ مسوول حکومتی را به نشست‌های عمومی و کمیسیون‌ها فرا خواندند. 

عبدالله قرلق، دبیرمجلس سنا  گفت: « تصویب فرمان تقنینی شماره ۳۶۰ در مورد تعدیل برخی مواد قانون قضایای دولت.»

در این میان یکی از اعضای مجلس سنا از پروژه‌های شان که در سند بودجه سال مالی ۱۳۹۹ هجری خورشیدی جاه داده شده اند سخن میزند و می‌گوید که باید این پروژه‌ها با وزارت مالیه تعقیب شود تا نشود که مجلس نماینده گان این پروژه‌ها را از بودجه بیرون نمایند. 

زلمی زابلی، عضو مجلس سنا: « وزیرصاحب مالیه تعهد کرده بود همراه ما و شما که یک یک پروژه را منظور می‌کند باید تعقیب شود بخاطری که به روز چهارشنبه بودجه را ولسی جرگه تصویب می کند»

فضل هادی مسلمیار، رییس مجلس سنا گفت: « چهار نفر از اعضای هیات اداری این موضوع را تعقیب می‌کنند به رهبری ایزدیار صاحب.»

در حالی که مجلس سنا ۱۰۲ عضو دارد اما با آغاز حکومت وحدت ملی و برگزار نشدن انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها کرسی‌های یک سوم از اعضای این نهاد تاکنون خالیست.

غلام محی الدین منصف، رییس کمیسیون تقنین مجلس سنا می‌گوید: « از این که تکمیل شود بهتریت را دارد، چرا نی امیدواریم که تکمیل شود.»

 

هرچند در  حکومت حامد کرزی رییس جمهورپیشین به علت برگزار نشدن انتخابات شورای‌های ولسوالی دو سوم اعضای مجلس سنا را از اعضای شورای ولایتی معرفی کرد، اما رییس جمهورغنی این کار را ننمود، که با انتقادهای روبرو شده است.

فیصل سمیع، معاون دبیر مجلس سنا  می‌گوید که حضور نداشتن و نیز معرفی نشدن یک سوم مجلس سنا روی کار این نهاد اثر های منفی گذاشته است.   

آقای سمیع گفت: « با شصت و هشت تن ما کار را آغاز کردیم یک ثلث شورای ولسوالی را که در گذشته از شورای ولایتی معرفی می شد، رییس صاحب جمهور این ها را متأسفانه معرفی نکردند این یک اشتباه بسیار بزرگ بود ویک خلای بزرگ را واقعا دراین پنج سال بوجود آورد»

در این میان رییس مجلس سنا می‌گوید که برخلاف دیدگاه مردم که اعضای مجلس سنا را  زیر بار حکومت میدانند و می‌گویند که سناتوران از حکومت دستور می‌گیرند چنین چیزی نیست، اما چندی پیش باختر امین زی یکی از اعضای انتصابی مجلس سنا ادعا کرد که هنگامی که با دستور رییس جمهور مخالفت کرد،  رییس جمهور عضویت‌اش را از مجلس سنا گرفت.

فضل هادی مسلمیار، رییس مجلس سنا  گفت: «در این جا همه صاحب نظر خود شان استند و هیچ نوع فشار نیست شما همه میبینید که هیچ نوع دستور هم نیست.»

قابل یاد اوری است که مجلس سنا سر از روز سه شنبه برای یک ونیم ماه به تعطیلات زمستانی می رود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان