شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » چین: آمریکا در تولید و تجارت مواد مخدر در افغانستان مشارکت داشت

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین در یک نشست خبری با مسئول دانستن آمریکا در بحران جاری افغانستان اظهارداشت که ائتلاف به رهبری آمریکا با حمله به افغانستان فجایع انسانی در افغانستان را آغاز کرد.

ژائو با اشاره به ۲۰ سال حضور نظامی آمریکا در افغانستان گفت: آمریکا مسئول سال‌ها جنگ، درگیری، فقر، گرسنگی و رنج مردم افغانستان است. در طول ۲۰ سال تهاجم آمریکا به افغانستان، بیش از ۳۰ هزار غیرنظامی افغان کشته و ۱۱ میلیون نفر نیز پناهنده شدند.

سخنگوی وزارت خارجه چین درباره نقش آمریکا در تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان نیز گفت: در  همین دوره، آمریکا درباره تولید و تجارت مواد مخدر در افغانستان اغماض کرد و حتی در آن مشارکت داشت و از آن حمایت کرد.

وی افزود: به این ترتیب، کشت خشخاش و تولید تریاک بسیار فراتر از سطح قبل از حمله آمریکا افزایش یافت که منجر به افزایش مواد مخدر در کشور شده و زندگی و سلامت مردم افغانستان را به طور جدی تهدید می‌کند.

بر اساس بیانیه منتشر شده توسط وزارت خارجه چین، ژائو افزود: «بدتر اینکه آمریکا بدون اینکه از مردم افغانستان بپرسد، با وقاحت ۷ میلیارد دلار پول نجات‌دهنده‌شان را مسدود کرده و اوضاع را برای آن‌ها بدتر کرده است. این رفتار وحشیانه چیزی فراتر از ظالمانه است».

سخنگوی وزارت خارجه چین ادامه داد: آمریکا در مواجهه مردم افغانستان با بلایای طبیعی و انسانی باید فوراً دستش را از روی گلوی آن‌ها بردارد و سرمایه‌های ملی افغانستان را در اسرع وقت به مردم بازگرداند.

وی همچنین خاطرنشان کرد که آمریکا باید اقدامات مشخصی را برای جبران آسیب‌هایی که به مردم افغانستان وارد کرده، انجام دهد و فاجعه انسانی جاری در آن کشور را کاهش دهد.

ژائو با اشاره به کمک ۷٫۵ میلیون دلاری چین به زلزله‌زدگان در افغانستان نیز گفت: طرف چینی در هماهنگی نزدیک با دولت موقت افغانستان است تا اطمینان حاصل شود کمک‌ها در اسرع وقت به مردم آسیب دیده تحویل داده خواهد شد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان