شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » چین: نشست مسکو نشان داد کشورهای منطقه به فکر افغانستان هستند

«یو شیائویونگ» نماینده ویژه چین در امور افغانستان با اشاره به نشست اخیر «قازان» در شبکه اجتماعی ایکس نوشت منطقه برای بازسازی و صلح افغانستان تلاش سازنده انجام می‌دهد.

وی تصریح کرد نشست مسکو نشان داد که کشورهای منطقه به دنبال کمک به ثبات وضعیت و ارائه کمک‌های بشردوستانه در افغانستان هستند همچنین برای صلح و بازسازی این کشور و در اختیار گرفتن راهبری آن تلاش می‌کنند.

«یو شیائویونگ» پیش از این نیز گفته بود دولت پکن برای به رسمیت شناختن طالبان در انتظار تأیید وعده‌های آنها، از جمله جلوگیری از انجام حملات از خاک افغانستان علیه دیگر کشورهاست.

وی ضمن تأکید بر ضرورت تعامل با حکومت افغانستان به دلایل مسائل بشردوستانه، گفته بود: افغانستان برای نخستین بار طی ۲۰ سال گذشته سرنوشتش را در اختیار گرفته است و ما باید به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی این کشور احترام بگذاریم.

«کلیر چاو» کارشناس مسائل چین و آمریکا نیز چندی گفته بود پکن درک کرده است که نیاز به یک نقش فعال‌تر برای پیشبرد منافع خود در افغانستان دارد اما پس از خروج نظامی آمریکا از این کشور، چین درباره مسائل امنیتی و اقتصادی افغانستان محتاط بوده است.

وی تصریح کرده بود با در نظر داشت رقابت با آمریکا، مقامات چین به اعمال نفوذ در افغانستان و منطقه ادامه خواهند داد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان