شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » احتمال آغاز طرح سرشماری عمومی و تسریع صدور شناسنامه الکترونیکی در افغانستان

 «محمد حلیم رفیع» سخنگوی اداره آمار و اطلاعات حکومت افغانستان اعلام کرد: این اداره طرح سرشماری عمومی افغانستان را به کابینه سپرده است.

وی در گفتگو به رسانه‌ها افزود برای اجرای طرح سرشماری عمومی در افغانستان بودجه‌ای به‌مبلغ ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیون دلاری در مدت ۳۱ ماه نیاز است.

رفیع گفت طرح سرشماری در کابینه بحث شده است اما هنوز نهادهای بین‌المللی برای حمایت مالی این برنامه تعهدی برای کمک نداده‌اند و در صورت تأیید کابینه حکومت افغانستان، هزینه‌ اجرای این برنامه باید از «بودجه داخلی» تأمین شود.

جمعیت افغانستان بر اساس تخمین اداره آمار و اطلاعات این کشور و منابع بین‌المللی در زمان حاضر به بیش از ۴۰ میلیون نفر رسیده است.

رفیع همچنین اظهار داشت توزیع شناسامه‌ الکترونیکی به همه شهروندان افغانستان به برنامه سرشماری جمعیت در این کشور کمک می‌کند.

توزیع شناسنامه‌های الکترونیک افغانستان از ۲۶ بهمن سال ۱۳۹۶ در این کشور آغاز شد اما درج جزئیات شهروندی در این شناسنامه‌ها برای چند سال موضوعی مورد مناقشه میان سیاستمداران در افغانستان بود.

سخنگوی اداره آمار و اطلاعات حکومت افغانستان گفت: طی دو سال اخیر حدود ۵٫۴ میلیون شناسنامه الکترونیکی توزیع شده است.

وی اضافه کرد: این اداره سالانه برنامه‌ریزی می‌کند و در سال ۱۴۰۲ برنامه توزیع حدود ۴ میلیون شناسنامه الکترونیکی جدید را دارد و روزانه حدود ۱۵ هزار شناسامه ثبت و صادر می‌شود.

به‌گفته رفیع، اداره آمار برای تسریع صدور شناسنامه، علاوه بر مرکز ولایات نیز در نظر دارد که دفاتر در شهرستان‌ها را دایر کند.

سخنگوی اداره آمار و اطلاعات حکومت افغانستان خاطرنشان کرد با نهادهای سازمان ملل در زمینه تأمین بودجه سرشماری جمعیت صحبت‌های داشته‌اند اما تاکنون جوابی دریافت نکرده‌اند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان