شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » افغانستان به مسیر انتقال برق آسیای مرکزی به جنوبی تبدیل می‌شود

 «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی حکومت طالبان اعلام کرد روز گذشته قرارداد پروژه انتقال برق آسیای مرکزی به جنوبی موسوم به «کاسا-۱۰۰۰» بین کشورهای قرقیزستان، ازبکستان، افغانستان و پاکستان با حمایت مالی بانک جهانی به امضا رسید.

بر اساس این توافقنامه، قرار شد باقیمانده روند پروژه در اواخر ماه آوریل در افغانستان به طور رسمی آغاز شود و پیش‌بینی می‌شود این پروژه تا پایان سال ۲۰۲۶ به بهره‌برداری برسد.

کاسا-۱۰۰۰ یکی از بزرگترین پروژه‌های آسیای مرکزی است که قرار است برق قرقیزستان و تاجیکستان را از طریق خطوط انتقال انرژی با طول ۱۲۵۰ کیلومتر به افغانستان و پاکستان انتقال دهد. در چارچوب این طرح ده‌ها کیلومتر خطوط جدید برق در این کشورها ساخته خواهد شد.

این در حالی است که بانک توسعه اسلامی، یکی از تأمین کنندگان مالی پروژه، نیز روز پنجشنبه با تأکید بر تعهد خود برای تسریع اجرای پروژه، اعلام کرد بخش‌های این پروژه در خاک پاکستان، تاجیکستان نزدیک به اتمام است.

هزینه کل این پروژه که برق را از تاجیکستان و قرقیزستان به افغانستان و پاکستان خواهد رساند، بیش از یک میلیارد دلار برآورد شده و اعتبارات لازم توسط بانک جهانی، بانک توسعه اسلامی، بانک سرمایه‌گذاری اروپا و بانک بازسازی و توسعه اروپا به این پروژه اختصاص یافته است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان