شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » امیرخان متقی: تحریم‌های آمریکا یکی از عوامل فقر در افغانستان است

 امیرخان متقی وزیر امور خارجه دولت موقت طالبان در کنفرانس بین‌المللی تاشکند با اشاره به مقوله فراگیر فقر در افغانستان اظهار داشت:  نظام اقتصادی ما تحت تاثیر تحریم اقتصادی ایالات متحده آمریکاست که یکی از عوامل اصلی فقر در کشورمان است. این امور نه تنها مانع از سرمایه‌گذاری و اجرای حواله خارجی شد، بلکه باعث اختلال در فعالیت‌های سیستم(نظام بانکی) ما شد که ضرر آن فقط به مردم عادی می‌رسد.

امیرخان متقی تأکید کرد، ما از ایالات متحده آمریکا می‌خواهیم که تمام دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را بدون قید و شرط آزاد کند و تحریم‌های اقتصادی اعمال شده بر افغانستان را لغو نماید.

به گفته وی، لغو تحریم‌ها و آزادی بی‌قید و شرط دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان، گامی اساسی برای عادی‌سازی روابط با دولت موقت طالبان است که بر ذهن مردم افغانستان در مورد آمریکا تأثیری مثبت می‌گذارد.

وزیر امور خارجه دولت موقت طالبان همچنین افزود: پس از چندین دهه بی‌ثباتی در افغانستان، طالبان عزمی راسخ دارد تا افغانستان را به مرکز صلح، ثبات و همکاری اقتصادی تبدیل کند. 

امیرخان متقی اظهار داشت: امنیت قابل اعتماد، اراده سیاسی جدی و ساختار اداری شفاف حکومت موقت طالبان زمینه را برای دستیابی به این اهداف مساعد کرده است. 

متقی اظهار داشت: طالبان در پی ثبات برای افغانستان و جهان است و ثبات در افغانستان نه تنها تضمین‌کننده ثبات در منطقه است، بلکه خود کلید شکوفایی و توسعه اقتصادی منطقه می‌باشد. 

وی همگرایی اقتصادی را یکی از اهداف اساسی دولت موقت طالبان در سیاست خارجی دانست و افزود زمان آن رسیده که افغانستان عملاً به چهار راه آسیا تبدیل شود. 

متقی همچنین عنوان داشت افغانستان نزدیک‌ترین و ارزان‌ترین راه تجارت بین آسیای مرکزی و جنوبی است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان