شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » نگرانی‌ها از آسیب‌پذیر شدن روند صلح در پی افزایش خشونت‌ها

در پی افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان و دستور عملیات تهاجمی از سوی حکومت بر هراس‌افگنان، نگرانی‌ها از آسیب پذیر شدن روند صلح بیشتر شده‌است.

حامدکرزی، رییس‌جمهور پیشین می‌گوید که دامن زدن به آتش جنگ پیامد مرگبار در پی خواهد داشت و طرف‌های درگیر باید برای رسیدن به صلح کار کند.

در اعلامیه دفتر آقای کرزی آمده‌است: «یگانه راه بیرون رفت از بحران جاری و رسیدن به صلح سرتاسری و پایدار در کشور  آغاز هرچه زودتر مذاکرات میان افعانان است و از طرف‌های افغانی درگیر در جنگ می‌خواهیم تا برای نجات کشور و مردم شان روند صلح را سرعت بخشیده و از این طریق به مصایب و آلام مردم افغانستان پایان دهند.»

سید اکبرآعا،عضو پیشین گروه طالبان نیز افزود: «در بین اینها جنگ است هر یک یکی دیگر ی خود را ملامت می‌کند.»

در همین حال، کمیسیون مستقل حقوق بشر از افزایش روز افزون تلفات غیرنظامیان در نبرد نگران است. 

کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید که در سه هفته نخست ماه رمضان تلفات غیرنظامیان به‌گونه بی پیشینه افزایش یافته‌است.

نعیم نظری، معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر: «متاسفانه حملات طالبان در میزان تلفات افراد ملکی و میزان خشونت‌ها روز به روز در افغانستان بیشتر می‌شود. با تاسف نسبت به ماه‌های قبل در ماه مبارک رمضان هم میزان تلفات افراد ملکی بلند و بلندتر شده‌است.»

دو روز پیش حکومت در واکنش به حمله‌های مرگبار کابل، ننگرهار و لغمان دستور عملیات تهاجمی بر گروه‌های هراس‌افگن را داد.

دفتر شورای امنیت ملی طالبان را عامل اصلی خشونت‌ها در کشور می‌داند و می‌گوید که از همین رو در روند رهایی زندانیان نیز پیش شرط گذاشته شده‌است.

جاوید فیصل، سخن‌گوی شورای امنیت ملی: «طالبان ادعا کرده بودند که هزار تن زندانیان نیروهای افغان را گرفتار کرده و رها می‌کند. اینها قصدا این پروسه را مختل می‌کند و می‌خواهد ناکام شود. تا وقتی‌که طالبان همه زندانیان ما را رها نکنند ما مجبور نیستیم زندانیان طالبان را با وجود خشونت‌ها راها کنیم. ما در این مورد نه توافق داریم و نه مکلفیت.»

طارق آرین، سخن‌گوی وزارت امور داخله نیز افزود: «طالبان در هفته‌های اخیر صدها تن از افراد ملکی را کشتند و  عامل خشونت‌ها در افغانستان استند و نیروهای امنیتی و دفاعی که در حالت تهاجمی قرار گرفتند پاسخ هر نوع حملات در سراسر افغانستان خواهند داد.»

انتظار می‌رفت پس از توافق نامه صلح امریکا طالبان از میزان خشونت‌ها در کشور کاسته شود، اما همین یک روز پیش امنیت اعلام کرد که گروه طالبان پس از توافق صلح با امریکا در دو ماه و نیم گذشته نزدیک به چهار هزار حمله در کشور انجام داده‌اند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان