شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » چین یک مسیر زمینی جدید برای تجارت با افغانستان ایجاد کرد

 چین اعلام کرد یک مسیر زمینی جدید با افغانستان ایجاد کرده است. این مسیر ۳ هزار و ۱۲۵ کیلومتری (هزار و ۹۴۰ مایلی) متشکل از راه‌آهن و جاده است و از قرقیزستان و ازبکستان نیز می‌گذرد.

این مسیر با یک خط راه‌آهن بین لانژو، یک مرکز حمل و نقل جاده‌ای اصلی در استان گانسو در شمال غربی، به کاشغر در سین‌کیانگ در مرز با قرقیزستان آغاز می‌شود. مسیر سپس از طریق جاده به قرقیزستان ادامه می‌یابد و به مرز ازبکستان می‌رود و از آنجا به ریل برمی‌گردد تا به شهر مرزی حیرتان افغانستان برسد.

به گزارش خبرگزاری دولتی شینهوا، اولین قطاری که لانژو را ترک کرد، حامل ۱٫۵ میلیون دلار بار شامل قطعات خودرو، مبلمان، ماشین‌آلات و تجهیزات از استان گانسو و سایر نقاط بود.

«لی وی» مدیر بازاریابی از شرکت عملیات کریدور جدید زمین ـ دریایی، یکی از شرکت‌های اصلی درگیر در این محموله، به شینهوا گفت: ما امیدواریم که مسیر خدمات سریع چین ـ افغانستان را عادی سازیم و هدف آن انجام چهار بار در ماه باشد.

در حال حاضر ارزش اقتصادی این مسیر زمینی از چین به افغانستان هنوز بالا نیست. «ژو یونگبیائو» استاد دانشکده سیاست و روابط بین‌الملل دانشگاه لانژو گفت: اگرچه این نوع حمل‌ونقل اهمیت استراتژیک دارد، اما این نوع حمل‌ونقل هنوز در مقیاس [کلان] نیست.

چین همچنین یک دهلیز هوایی را با ارسال جلغوزه از افغانستان برای کمک به تقویت اقتصاد در حال مبارزه خود راه‌اندازی کرد.

با این حال، به گفته ژو، بیشتر این مسیرها ظرفیت محدودی دارند و خطی که بیشترین حجم را بین دو کشور دارد همچنان مسیر دریایی به پاکستان است. مسیرهای دیگر مانند مسیر زمینی و کریدور هوایی همگی ظرفیت نسبتاً کمی دارند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان