رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶
  • الجمعة ۲ جماد أول ۱۴۳۹
  • 2018 Friday 19 January
در روسیه برگزار گردید

شب شعر و ادبیات فارسی در مسکو

در ۱۲ نوامبر اولین شب شعر و ادبیات فارسی بین سه کشور همزبان؛ افغانستان، ایران و تاجیکستان در شهر مسکو خانه فرهنگ “گایداروتس” با ابتکار اعضای گروه “ارکسترمهربانان” و با مدیریت آقای دکتر حمید رضا دادو برگزار گردید.  در این محفل با شکوه رایزن های محترم فرهنگی ایران و تاجیکستان و علاقمندان به زبان و […]

در ۱۲ نوامبر اولین شب شعر و ادبیات فارسی بین سه کشور همزبان؛ افغانستان، ایران و تاجیکستان در شهر مسکو خانه فرهنگ “گایداروتس” با ابتکار اعضای گروه “ارکسترمهربانان” و با مدیریت آقای دکتر حمید رضا دادو برگزار گردید.

 در این محفل با شکوه رایزن های محترم فرهنگی ایران و تاجیکستان و علاقمندان به زبان و ادبیات فارسی شرکت نمودند، در ابتدای مراسم آقای دکتر ملکی رایزن محترم فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران ضمن عرض خیر مقدم به میهمانان در ارتباط با مشترکات فرهنگی و زبانی سه کشور دوست و همسایه ایران، افغانستان و تاجیکستان مطالبی را بیان کردند. همچنین در ادامه خانم مادینا دلمرادوا نماینده سفارت تاجیکستان در خصوص جایگاه زبان فارسی در کشور تاجیکستان و نقش کلیدی آن در نزدیکی سه کشور ایران، تاجیکستان و افغانستان  به سخنرانی پرداختند، همچنین در این مراسم اشعاری از شعرای فارسی زبان نظیر؛ حافظ ،  سعدی، رومی، فردوسی، و همچنین اشعاری از شعرای معصرافغانستان نظیر؛ خلیل الله خلیلی و شاعر جوان نجیب بارور (که شعر “هر کجا مرز کشیدن شما پل بزنید” وی توسط دکتر عزت الله حسینی به روسی ترجمه و توسط خانم منظوره دکلمه گردید) و همچنین اشعاری از شعرای تاجیکستان نظیر؛ تورسون زاده، صدرالدین عینی، کمال خوجندی، به زبانهای فارسی و روسی توسط دانشجویان و علاقمندان به زبان و ادبیات فارسی قرائت شد.

علاوه بر این شعرا و نویسندگان جوانی از کشور های ایران؛ خانم بهجت یاحقی، و از افغانستان  آقای شاه حیدر خیال و آقای دکتر عزت الله حسینی، و از تاجیکستان؛ آقای علی شاد درد آشنا سروده های خود را برای میهمانان این محفل قرائت نمودند.

همچنین در این شب فرهنگی، هنرمند و موسیقی دان افغانستانی مقیم مسکو آقای شکراالله رحمانی  قطعاتی از موسیقی مقامی و بومی کشور افغانستان را با ساز رباب اجراء نمودند.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
27
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
441
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی