رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶
  • الخميس ۱ جماد أول ۱۴۳۹
  • 2018 Thursday 18 January

دومین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی، حمل‌ونقل و انرژی ازبکستان و افغانستان در «تاشکند» با حضور مقامات عالی رتبه ۲۲ کشور برگزار شد. در این نشست رؤسای تعدادی از وزارتخانه‌ها، ادارات و سازمان‌های ذیربط ازبکستان و افغانستان پتانسیل اقتصادی ۲ کشور، امکان افزایش حجم تجارت متقابل و همکاری‌ها در زمینه‌های توسعه ارتباطات حمل‌ونقلی […]

دومین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی، حمل‌ونقل و انرژی ازبکستان و افغانستان در «تاشکند» با حضور مقامات عالی رتبه ۲۲ کشور برگزار شد.

در این نشست رؤسای تعدادی از وزارتخانه‌ها، ادارات و سازمان‌های ذیربط ازبکستان و افغانستان پتانسیل اقتصادی ۲ کشور، امکان افزایش حجم تجارت متقابل و همکاری‌ها در زمینه‌های توسعه ارتباطات حمل‌ونقلی و ترانزیتی منطقه‌ای را مورد بررسی قرار دادند.

در این نشست از طرف افغانستان وزرای کشاورزی، کار و امور اجتماعی، حمل‌ونقل، تجارت، صنعت و بهداشت حضور داشتند.

«همایون قیومی» مشاور ارشد رئیس جمهور افغانستان که ریاست هیئت افغانی‌ را بر عهده داشت، بر پتانسیل موجود بین ۲ کشور برای همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف اقتصادی تاکید کرد.

وی از اینکه همکاری‌های ۲ کشور بر اساس دوستی، اعتماد و علاقمندی متقابل در زمینه‌های اقتصادی و بازرگانی به طور پیگیرانه گسترش می‌یابد، اظهار رضایت کرد.

قیومی با اشاره به نقش ازبکستان در بازسازی و توسعه بیش از پیش اقتصاد افغانستان با توجه به اجرای طرح‌های زیرساختی تاکید کرد.

به گفته وی، مبادلات بازرگانی افغانستان و ازبکستان طی ۱۰ ماه گذشته سال جاری میلادی از ۴۲۹ میلیون دلار فراتر رفته است.

هم‌اکنون در ازبکستان ۷۰ واحد شرکت با مشارکت سرمایه سرمایه‌گذاران کشور همسایه از جمله ۲۰ شرکت با صددرصد سرمایه افغانی در زمینه‌های خدمات و عملیات تجارتی و همچنین تولید مصالح ساختمانی فعالیت می‌کنند.

ازبکستان به افغانستان برق، میوه و سبزیجات، فرآورده‌های نفت و کود صادر می‌کند.

افغانستان استقلال ازبکستان را در تاریخ ۲۲ دسامبر سال ۱۹۹۱ میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ ۱۳ اکتبر سال ۱۹۹۲ میلادی بین این ۲ کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
28
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
442
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی