رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۹ شعبان ۱۴۳۹
  • 2018 Wednesday 25 April

هفته پیش رئیس جمهور ایالات متحده امریکا ونامزد وزارت دفاع این کشور تأکید کردند که هنوزهم پناه‌گاه‌های هراس افگنان در خاک پاکستان وجود دارند. رئیس جمهورغنی در یک تماس تلیفونی با رییس ارتش پاکستان تاکید کرده است که عاملان حمله‌های سه شنبه پیش درافغانستان، به گونه آزادانه در پاکستان فعالیت دارند و افغانستان اراده قوی […]

هفته پیش رئیس جمهور ایالات متحده امریکا ونامزد وزارت دفاع این کشور تأکید کردند که هنوزهم پناه‌گاه‌های هراس افگنان در خاک پاکستان وجود دارند.

رئیس جمهورغنی در یک تماس تلیفونی با رییس ارتش پاکستان تاکید کرده است که عاملان حمله‌های سه شنبه پیش درافغانستان، به گونه آزادانه در پاکستان فعالیت دارند و افغانستان اراده قوی برای انتقام گیری از آنان دارد.

هرچند در اعلامیه ریاست جمهوری آمده است که رییس ارتش پاکستان بر تکرار نشدن عمل کردهای گذشته پاکستان تاکید کرده است، اما سخنگوی ارتش پاکستان می‌گوید که به رییس جمهورغنی گفته شد تمامی پناه‌گاه‌های هراس افگنان در خاک این کشور نابود شده‌اند و اکنون حکومت افغانستان باید در خاک این کشور در برابر هراس افگنان اقدام کند.

رئیس‎جمهورغنی در این تماس تیلیفونی به جنرال قمر جاوید باجوه، از گروه‌های هراس افگن که حمله‌های سه شنبه پیش را در ولایت‌های کابل، کندهار و هلمند انجام دادند، نام نگرفته است، اما به این مقام نظامی پاکستان گفت است عاملان این حملات در پاکستان بسر می‌برند.

غنی گفت: «عاملان این حمله‌های هراس افگنانه در پاکستان بسر می‎برند و آزادانه در این کشور فعالیت می‌کنند و تا هنوز در برابر آنان اقدامی صورت نگرفته است. دولت افغانستان اراده قوی از بهر انتقام گیری از عاملان این حمله‌ها دارد.»

اما سخنگوی ارتش پاکستان می‌گوید که رئیس ستاد ارتش این کشور به رئیس جمهورغنی گفته است که مراکز هراس افگنان در پاکستان نابود شده‌اند.

رئیس ستاد ارتش پاکستان گفت: «تمامی پناه‌گاه‌های امن هراس افگنان در پاکستان نابود شده‌اند و اکنون حکومت افغانستان باید درخاک این کشور در برابر هراس افگنان اقدام کند.»

صالح محمد ریگستانی، آگاه امورسیاسی، گفت: «انکار پاکستان هیچ تغییری در وضعیت موجود نمی‌آورد، تمامی کشورهای که در افغانستان دخیل استند می‌دانند که پاکستان مرکز هراس افگنی است و بی‌ثباتی از پاکستان صادر می‌شود. بر پاکستان باید فشار بیشتر وارد شود تا دست از مداخله در افغانستان و حمایت از هراس افگنی بردارد.»

کشته شدن اسامه بن لادن رهبر القاعده، ملاعمر و اختر محمد منصور رهبران پیشین طالبان در خاک پاکستان، نمونه‌های خوبی از حضور هراس افگنان در خاک پاکستان گفته می‌شوند.

عبدالولی نیازی، عضو مجلس نماینده‌گان، گفت: «هنوز رئیس جمهور افغانستان و حکومت افغانستان به فکر این است که بدون همسویی با پاکستان امنیت در افغانستان امکان پذیر نیست و هنوز اسراری که در دست دارند بیرون نمی‌کشند و پت نگاه می‌کنند.»

پیش از این پاکستان بارها به فراهم کردن پناه‌گاه‌های امن به هراس افگنان متهم شده است. هفته پیش رئیس جمهور ایالات متحده امریکا ونامزد وزارت دفاع این کشور تأکید کردند که هنوزهم پناه‌گاه‌های هراس افگنان در خاک پاکستان وجود دارند.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
116
روز مانده
روز استقلال افغانستان
3
روز مانده
سالروز پیروزی مجاهدین
296
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
345
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی