رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
  • الأحد ۱ رجب ۱۴۳۹
  • 2018 Sunday 18 March
پایگاه خبرگزاری فارس خبر داد

30 هزار اثر تاریخی به موزه افغانستان برگشت!

رئیس موزه ملی افغانستان با تأکید بر وجود 60 هزار اثر در موزه ملی، از برگرداندن 30 هزار اثر طی 14 سال گذشته خبر داد و اعلام کرد: در سایر ولایت‌ها نیز موزه تأسیس می‌شود. به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، دارایی‌های موزه ملی افغانستان طی سال‌های گذشته آمار زیاد بازدیدکنندگان را به خود جلب […]

رئیس موزه ملی افغانستان با تأکید بر وجود 60 هزار اثر در موزه ملی، از برگرداندن 30 هزار اثر طی 14 سال گذشته خبر داد و اعلام کرد: در سایر ولایت‌ها نیز موزه تأسیس می‌شود.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، دارایی‌های موزه ملی افغانستان طی سال‌های گذشته آمار زیاد بازدیدکنندگان را به خود جلب کرده و به عنوان یکی از مکان‌های گردشگری پایتخت افغانستان برشمرده می‌شود.

با وجود فراز و فرودهای زیاد تحمیل شده به موزه ملی افغانستان، اما این موزه هم‌اکنون نیز یکی از با ارزش‌ترین موزه‌های کشورهای منطقه به شمار می‌رود.

اما رسانه‌های محلی افغانستان با انتشار گزارش‌هایی مسئولان موزه ملی را جهت باز نگرداندن آثار غارت شده این کشور متهم می‌کنند.

«محمدفهیم رحیمی» رئیس موزه ملی افغانستان در گفت‌و‌گو با خبرنگار ، از وجود بیش از 60 هزار اثر تاریخی و باستانی در این مرکز یاد کرد و گفت: در سال 1922 برای نخسین‌بار دولت کابل قرار‌داد حفریات باستان‌شناسی را با فرانسوی‌ها امضا کرد و تا پیش از جنگ‌های داخلی موزه ملی با حفریات انجام شده و جمع‌آوری آثار بیش از 100 هزار اثر تاریخی را در خود گنجانیده بود، اما با آغاز جنگ داخلی حدود 70 درصد این آثار‌ به غارت رفت.

وی افزود: در زمان دولت طالبان با وجود اینکه فعالیت‌های اندکی در حوزه حفظ آثار باستانی صورت گرفته بود، اما حدود 250 اثر توسط همین گروه نابود شد.

رئیس موزه ملی افغانستان تصریح کرد: موزه ملی از سال 2002 تاکنون توانسته بیش از 30 هزار آثار تاریخی را از کشور‌های «دانمارک»، «ایران»، «نروژ»، «سویس»، «آمریکا»، «انگلیس» و «ژاپن» دوباره به افغانستان انتقال دهد.

وی همچنین گفت: این آثار توسط قاچاقچیان آثار‌ فرهنگی به غارت برده شده بود و کشور‌ها در آن دخالتی نداشتند، اما بازار‌های بزرگ آثار تاریخی در این کشور‌ها موجود بوده که آثار غارت شده در آن خرید و فروش می‌شود.

وی برگزاری 2 نمایشگاه در کشورهای کره جنوبی و چک را یکی دستاوردهای مهم موزه ملی دانست و همچنین گفت: آثار حفظ شده که در جنگ‌های داخلی غارت نشده بود، از سال 2007 تاکنون در بیش از 12 کشور و 19 موزه جهان تحت نام «نمایشگاه گنجینه‌های افغانستان» به نمایش گذاشته شده که اکنون این نمایشگاه در شهر «سیول» کره جنوبی در حال برگزاری است.

رحیمی با استقبال از حمایت دولت وحدت ملی از آثار فرهنگی افزود: دولتمردان باید در تمام بخش‌ها از موزه ملی افغانستان نیز حمایت کنند.

وی بازدید شهروندان داخلی و خارجی بویژه نسل جوان از موزه ملی را قابل تقدیر دانست و تأکید کرد: آمار بازدیدکنندگان موزه ملی با گذشت هر روز افزایش می‌یابد و هم‌اکنون این موزه حدود 300 بازدیدکننده در روز دارد.

رئیس موزه ملی افغانستان با بیان اینکه در ولایت‌های افغانستان نیز موزه‌هایی تأسیس خواهد شد، گفت: ایران، افغانستان و کشور‌های منطقه دارای تاریخ و فرهنگ مشترک هستند و این کشور‌ها باید تلاش کنند تا با حفظ میراث‌های تاریخی و فرهنگی خود از دست‌برد بیگانگان به آن جلوگیری کنند.

اخبار مرتبطاخبار تصادفی