رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۹ شعبان ۱۴۳۹
  • 2018 Wednesday 25 April

نماز پرفیض عبادی سیاسی جمعه این هفته با حضور هزاران تن نمازگزار مسلمان، در مساجد و مصلاهای شهرکابل برگزارشد. به گزارش خبرگزاری آوا، «داکتر ایاز نیازی» امام جمعه شرق کابل، درخطبه های نماز جمعه این هفته گفت: 8 مارچ به عنوان روز زن یک پدیده غربی و منبع درآمد سکولارها است. با وجود اینکه 8 […]

نماز پرفیض عبادی سیاسی جمعه این هفته با حضور هزاران تن نمازگزار مسلمان، در مساجد و مصلاهای شهرکابل برگزارشد.
به گزارش خبرگزاری آوا، «داکتر ایاز نیازی» امام جمعه شرق کابل، درخطبه های نماز جمعه این هفته گفت: 8 مارچ به عنوان روز زن یک پدیده غربی و منبع درآمد سکولارها است.
با وجود اینکه 8 مارچ هنوز فرا نرسیده است اما آقای نیازی پیش از پیش تجلیل از این روز را به عنوان روز درمخالفت با ارزشهای اسلامی و عزت زنان میداند او همچنان گفت: همه ساله از 8 مارچ به عنوان روز جهانی زن دراکثر کشورهای جهان و همچنین درافغانستان گرامیداشت به عمل می آید، اما سوال اساسی این است که آیا حقوق و شخصیت زن را غربیها داده است یا خداوند؟
او با اظهار مطلب فوق افزود: پیش از اسلام، زنان به عنوان اشیا و کالا ها به میراث برده میشد، اما پس از آن خداوند زن را در بالا ترین مقام ومرتبه قرار داد حضرت خدیجه را مشاور رسول خدا قرارداد، حضرت زهرا را به عنوان زن در دوش رسولش قرار داد و در مقام بس بلندی ارتقا داد.
نیازی تاکید کرد: علمای اسلام وظیفه دارند که در رابطه با حقوق بشر درسطح کل و حقوق زن به صورت خاص از نگاه اسلام تلاش کنند و مسلمانان را از غرب زدگی و تقلید کورکورانه نجات دهند.
او خطاب به مسلمانان افغانستان گفت: شما چه عزتی را درغرب پیدا می کیند؟ آیا رسمیت همجنس گرایی عزت است؟ یا بزرگترین بی عزتی به انسان و انسانیت است؟
به باور وی، امروز درکشور افغانستان، مشکل اساسی این است که از یکسو جهالت بد تر دوران فطرت حاکم است که اگر زنی از حقوق خود حرف می زند تهدید یم شود و از سوی هم تقالید ضد اسلامی و فرسوده، جای ارزشهای اسلامی را گرفته است.
به گفته نیازی زنان درحالی از حقوق خود محروم می شود که قرآن می گوید برای مردان درمیراث سهمی است و برای زنان نیز از آنچه پدر و مادر به ارث گذاشته است سهمی است.
او، درادامه سخنان خود با بیان اینکه زنان مسلمان باید فریب اجانب را نخورند و حق خود را آنگونه که اسلام و قرآن بیان کرده است بر اساس شناخت و آگاهی مطالبه کنند افزود: برای آگاهی زنان تنها در شهر کابل صدها آموزشگاه های زنان وجود دارد که می توانند از این شرایط استفاده کرده و خود را آگاه بسازند.
نیازی خاطر نشان کرد: مردم باید بدانند، کسانیکه امروز به نام زنان افغان 8 مارچ را تجلیل میکنند و از بادران خود به این بهانه پول می گیرند همه در خارج خانه دارند و با ناموس این ملت بازی میکند که اینها در حقیت با این خیانت باید محاکمه شوند.
اسلام برای زن به عنوان مادر و خواهر جایگاه خاصی قائل شده است و درسنت رسول خدا نیز بهشت در زیرگامهای مادران معرفی شده است.
همچنین او گفت: اسلام درتمام موارد حقوق زن و مرد را درعرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی حتا امنیتی خاطرنشان کرده است.
به گفته این عالم دینی، درفرا گیری علم و دانش زن و مرد حق مساوی دارند و درجهاد و حفاظت از خاک وناموس درصورت فرض عین و ضرورت زنان درکنار مردان حق مساوی دارند و همچنین بخش مشارکت در مسائل سیاسی و اجتماعی حق بخصوصی دارند بنا بر این هیچ کمی و کاستی در اسلام نسبت به حقوق زنان وجود ندارد.
امروز متاسفانه مردم ما شکار می شوند یک تعداد سکولارهای دین ستیز پروژه های را راه اندازی کرده است وبالای مادران و خواهران ما تجارت می شود.
او تاکید کرد: دست کم از پنچ لک دالر کمتر یابیشتر که این دین ستیزان و بازی گران فریب کار برای تجلیل از 8 مارچ جمع آوری می کنند مقدار اندک آن را به مصرف می رساند و بقیه را به تجارت می اندازد.
علاوه براین به گفته نیازی به بهانه تجلیل از هشت مارچ به دین و ارزشها و همچنین علما توهین می شود.
او با اظهار اینکه دین ستیزی در افغانستان به شدت جریان دارد افزود: با وجود اینکه آجندای خارجی و دین فروشنان سر باداران خود را درافغانستان گرم کرده و می گویند مردم به شما نیاز دارند زیرا این مردم عقب گرا هستند و چند ملای احساساتی بالای مردم تسلط دارند اما بدانند که مردم افغانستان بی دینی را قبول نکرده و نمیکنند، چنانچه روسهای وحشی و دین ستیز را تحمل نکردند به هر بیگانه دیگر نیز چنین رفتارخواهد کرد.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
116
روز مانده
روز استقلال افغانستان
3
روز مانده
سالروز پیروزی مجاهدین
296
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
345
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی