رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶
  • الأحد ۴ جماد أول ۱۴۳۹
  • 2018 Sunday 21 January

وزیر امور خارجه ایران  طی سخنانی در اجلاس قلب آسیا در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان ضمن قدردانی از مهمان‌نوازی ملت و دولت جمهوری آذربایجان در برگزاری این کنفرانس، بیان کرد: بعد از ملاقات سال گذشته ما، تلاش‌ قابل ملاحظه‌ای توسط افغانستان صورت گرفت، ولی تهدید گروه‌های تروریستی خارجی و هجوم رو به گسترش عناصر تروریستی […]

وزیر امور خارجه ایران  طی سخنانی در اجلاس قلب آسیا در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان ضمن قدردانی از مهمان‌نوازی ملت و دولت جمهوری آذربایجان در برگزاری این کنفرانس، بیان کرد: بعد از ملاقات سال گذشته ما، تلاش‌ قابل ملاحظه‌ای توسط افغانستان صورت گرفت، ولی تهدید گروه‌های تروریستی خارجی و هجوم رو به گسترش عناصر تروریستی داعش به این کشور، چالش‌های موجود را شدت بخشیده است.

وی افزود: در حالی که داعش دستورالعمل خطرناکی برای ایجاد شکاف فرقه گرایی تصنعی در افغانستان را دنبال می‌کند، پاسخ رئیس جمهور افغانستان و دولت این کشور دوراندیشانه و همراه با تدبیر بود.

ظریف عنوان کرد: تهدید افراط گرایی و تروریسم نیازمند پاسخ متحد و مصمم ما است.

وی بیان کرد: دو سال پیش در اسلام آباد استراتژی مقابله مشترک با تروریسم را پیشنهاد دادیم تا چارچوب عملیاتی ما برای تجمیع تلاش‌های کشورهای قلب آسیا علیه تروریسم باشد. امیدواریم کارشناسان دولتی و مقامات ارشد شرکت کننده در این کنفرانس، پیش‌نویس این استراتژی را برای تصویب مدنظر قرار داده تا پایه‌ای مستحکم برای همکاری ما در مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی خشن باشد.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به عزم جمهوری اسلامی در مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی، عنوان کرد: با توجه به تجربه به دست آمده در همکاری منطقه‌ای در مقابله با داعش در عراق و سوریه، آماده همکاری در این تلاش مشترک با شرکای خود در پروسه استانبول هستیم.

به گزارش فارس، ظریف یادآور شد: چالش خشونت افراطی و تروریسم در افغانستان نمی‌تواند از طریق استراتژی‌ها و روش‌هایی شامل افزایش نیروهای نظامی خارجی حل شود، چرا که این گونه روش‌ها زمینه حیات مجدد عوام فریبان افراطی را فراهم کرده است.

وی خاطرنشان کرد: واضح است که این مشکل از طریق ابزارهای نظامی قابل حل نیست و نیازمند راهبردهای جامع و فراگیر و تمرکز بر هدف مدنظر و پرهیز از تزریق دستورالعمل‌های سیاسی خارجی است.

به گزارش فارس، ظریف ادامه داد: همه ما باید بپذیریم که هیچ پروسه انحصاری قادر به ایجاد توافقی پایدار نیست. صلح فقط می‌تواند زمانی به دست بیایید که همه ما در یک چارچوب و پشت سر هم به رهبری دولت افغانستان و با مشارکت همه مردم این کشور عمل کنیم.

وی افزود: بر همین اساس ضرورت دارد همه ما در پروسه استانبول تلاش‌هایمان را برای کمک به دولت وحدت ملی افغاستان برای پیشبرد پروسه جامع صلح بسیج و متمرکز کنیم.

وی با اشاره به ارتباط نزدیک بین قاچاق مواد مخدر و تروریسم، از دو برابر شدن میزان کشت تریاک در افغانستان در یک سال گذشته ابراز نگرانی کرد و افزود: ما در ایران بهترین همکاری را با افغانستان صورت دادیم تا مانع از ورود مواد مخدر به بازارهای اروپا شویم، اما محدودیت‌های خود را داریم و شاهد حمایت لازم نیستیم.

وی بر کمک به رشد و شکوفایی اقتصاد رسمی افغانستان به منظور کاهش نقش اقتصاد غیررسمی افغانستان که توسط گروه‌های تروریستی و باندهای جنایتکار در افغانستان کنترل می‌شود، تأکید کرد و افزود: این مهم از طریق دسترسی به دریای آزاد امکانپذیر است تا امکان صادرات منابع طبیعی و معدنی افغانستان به بازار جهانی فراهم شود.

وزیر خارجه ایران گفت: در همین راستا ما در حال فراهم کردن دسترسی افغانستان به مسیرهای ترانزیتی از جمله بندر استراتژیک چابهار هستیم.

وی خاطرنشان کرد: بعد از امضای موافقتنامه سه جانبه ترانزیت بین ایران، هند و افغانستان، اولین فاز طرح توسعه بندر چابهار یکشنبه آینده عملیاتی خواهد شد. ما از دیگر شرکا در منطقه و فراتر از منطقه برای سرمایه‌گذاری در توسعه این بندر و پروژه‌های وابسته به آن دعوت کرده‌ایم.

ظریف افزود: ساخت راه‌آهن چابهار – زاهدان و گسترش آن به مشهد و مرز افغانستان می‌تواند دسترسی بیشتر افغانستان به بازارهای بین‌المللی را فراهم کند.

به گزارش فارس، وزیر خارجه ایران در کنفرانس قلب آسیا در باکو و در ادامه سخنانش بیان کرد: افغانستان همچنین نیازمند منابع انسانی است. ما فرصت‌های تحصیلی و آموزشی را در اختیار دانش آموزان و متخصصان افغانستان قرار می‌دهیم. سال جاری نزدیک به ۴۰۰ هزار افغان در ایران از تحصیلات ابتدایی و متوسطه بهره‌مند شدند و در حدود ۱۲ هزار نفر هم در دانشگاه شرکت کردند. اگر کمک‌های بین‌المللی فراهم شود ما قادر خواهیم بود که این برنامه‌ها را بیشتر گسترش دهیم.

وی در پایان بیان کرد: به دولت و ملت افغانستان این اطمینان را می‌دهم که ایران همچون قبل در کنار آنها خواهد ایستاد و در ساختن افغانستانی امن، باثابت، پیشرفته و مترقی به آنها کمک خواهد کرد.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
25
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
439
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی