رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶
  • الأحد ۴ جماد أول ۱۴۳۹
  • 2018 Sunday 21 January

«رضا ملکی» رایزن فرهنگی ایران در دیدار با  «سعید منصور» رییس اداره معارف شهر کابل با تاکید بر گسترش روابط ۲ کشور در عرصه‌های مختلف فرهنگی گفت: کارگاه‌های آموزشی با حضور مدیران و معلمین مدارس تشکیل و با همکاری اساتید مجرب ایرانی در افغانستان برگزار شود. رایزن فرهنگی ایران در ادامه خاطرنشان کرد: بعد از پایان […]

«رضا ملکی» رایزن فرهنگی ایران در دیدار با  «سعید منصور» رییس اداره معارف شهر کابل با تاکید بر گسترش روابط ۲ کشور در عرصه‌های مختلف فرهنگی گفت: کارگاه‌های آموزشی با حضور مدیران و معلمین مدارس تشکیل و با همکاری اساتید مجرب ایرانی در افغانستان برگزار شود.

رایزن فرهنگی ایران در ادامه خاطرنشان کرد: بعد از پایان این دوره‌های آموزشی، نمایندگانی از هر دوره برای کسب آموزش‌های تکمیلی به ایران اعزام شوند.

وی  برای گسترش روابط فرهنگی میان ۲ کشور خواستار امضای تفاهمنامه همکاری در سطح وزارت معارف جمهوری اسلامی افغانستان و وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران شد.

 ملکی در بخش دیگری از سخنانش توانمندی  ایران را قدرت و اقتدار اسلام خواند و گفت: ایران هر چه دارد از اسلام است و این قدرت ملت و قدرت اسلام است که امروزه باعث افتخار تمام مسلمانان شده است.

رایزن فرهنگی ایران با اشاره به فرا رسیدن دهه فجر، این ایام را ایام‌الله توصیف کرد و گفت: حاصل انقلاب ایران استقلال، آزادی و کوتاه شدن دست استکبار جهانی به ویژه آمریکا از سلطه بر یک کشور اسلامی و سایر مسلمانان جهان است.

وی گفت: ایران از آغاز انقلاب تا امروز تحت تحریم قرار داشته است؛ اما با مجاهدت، زحمات و تلاش‌های دانشمندان خود، امروزه در بسیاریِ از علوم و تکنولوژی‌های روز دنیا جزو ده کشور و حتی در مواردی جزو هفت کشور برتر جهان است.

رایزن فرهنگی ایران در افغانستان تمام پیشرفت‌های ایران را حاصل توکل به خدا، انقلاب اسلامی و خود باوری مردم دانست.

«سعید منصور»، رییس معارف شهر کابل نیز در این دیدار از زحمات رایزن فرهنگی ایران در افغانستان قدردانی کرد و فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران در عرصه رشد و تقویت علم و فرهنگ در افغانستان را مؤثر خواند.

منصور، با اشاره به سفری که چندی پیش به همراه یک هیأت ۲۰ نفره از مدیران مدارس ولایت کابل به ایران داشت  و با تأکید بر مشترکات افغانستان و ایران گفت: مشترکات این ۲ کشور چنان است که در روزهای سکونتم در ایران حس می‌کردم در افغانستان هستم.

رییس معارف شهر کابل از پیگیری برای امضای تفاهم‌نامه بین ۲ کشور در امر آموزش سخن گفت و خاطر نشان کرد: درخواست امضای تفاهمنامه به وزارت معارف افغانستان ارسال شده است.

پایگاه اطلاع رسانی اداره‌کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به نقل از  منصور نوشت: بعد از برگشت از  ایران با تشکیل یک کمیته بیست نفره، نظریات، پیشنهادات و نکاتی مربوط به همکاری‌های مشترک با جمهوری اسلامی ایران را گردآوری کرده و به وزارت معارف تحویل داده‌ام.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به دیدار با بزرگان و شخصیت‌های علمی ایران یادآور شد: خیلی‌ها می‌خواهند ایران و افغانستان روابط خوبی نداشته باشند؛ اما ما به این بدخواهان جواب دندان‌شکن می‌دهیم و می‌گویم این ۲ ملت عظیم، هیچگاه از یکدیگر جدا نخواهند بود.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
25
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
439
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی