رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۶ صفر ۱۴۴۰
  • 2018 Wednesday 17 October

عسکر آقایف، رئیس جمهور پیشین قرقیزستان، می‌گوید آمریکا از ۱۳ سال حضور در افغانستان به بهانه مبارزه با تروریزم برای گسترش نفوذ خود در آسیای میانه استفاده کرده است. به نقل از «اسپاتنیک نیوز» نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در اکتبر سال ۲۰۰۱ و پس از حمله یازده سپتامبر در چارچوب عملیات «آزادی پایدار» و […]

عسکر آقایف، رئیس جمهور پیشین قرقیزستان، می‌گوید آمریکا از ۱۳ سال حضور در افغانستان به بهانه مبارزه با تروریزم برای گسترش نفوذ خود در آسیای میانه استفاده کرده است.

به نقل از «اسپاتنیک نیوز» نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در اکتبر سال ۲۰۰۱ و پس از حمله یازده سپتامبر در چارچوب عملیات «آزادی پایدار» و برای نابودی القاعده به رهبری اسامه بن لادن به افغانستان حمله کردند.

عسکر آقایف می‌گوید بعداً اما مشخص شد که مبارزه با تروریزم تنها بهانه بوده و آمریکا و متحدانش برای حضور طولانی به افغانستان پا گذاشته‌اند؛ هدف اصلی آنها یافتن جای پا در آسیای مرکزی برای حل مشکلات ژئوپلتیک بوده است.

وی تأکید می‌کند عملیات آمریکا و داغ نگه داشتن جنگ در افغانستان در اصل کوتاه کردن دست‌چین از نفت خلیج فارس بود؛ یکی از لوله‌های انرژی می‌توانست چین را از طریق ایران به خلیج فارس متصل کند.

رئیس جمهور سابق قرقیزستان می‌افزاید آمریکا نمی‌خواست چین به یک مسیر ساده و مستقیم برای رسیدن به نفت دست یابد.

عسکر آقایف می‌گوید آمریکا با حمله افغانستان می‌خواست تروریست را به یک ابزار سیاسی در آسیای مرکزی تبدیل کند تا اینکه قصد نابودی آن را داشته باشد.

وی واشنگتن را در ارتباط با انقلاب لاله در قرقیزستان سرزنش می‌کند.

قابل ذکر است مأموریت جنگی ناتو در دسامبر سال ۲۰۱۴ در افغانستان به پایان رسید.

عسکر آقایف از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۵ رئیس جمهور قرقیزستان بود اما در سال ۲۰۰۵ به دنبال وقوع انقلاب لاله از قدرت کنار گذاشته شد. وی اکنون در روسیه زندگی می‌کند و به کارهای عملی سرگرم شده است.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
59
روز گذشته
روز استقلال افغانستان
172
روز گذشته
سالروز پیروزی مجاهدین
121
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
170
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی