رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷
  • السبت ۷ رجب ۱۴۳۹
  • 2018 Saturday 24 March

وزیر سرحدات، اقوام و قبایل باخطاب به مخالفین موافقتنامه صلح میان دولت و حزب اسلامی میگوید که خون باخون شسته نمی شود. محمدگلاب منگل وزیر سرحدات اقوام و قبایل امروز (دوشنبه) طی نشستی که در مرکزهماهنگی شورای اقوام افغانستان، که به حمایت از روند جاری صلح در کشور برگزار شده بود گفت: خون باخون شسته […]

وزیر سرحدات، اقوام و قبایل باخطاب به مخالفین موافقتنامه صلح میان دولت و حزب اسلامی میگوید که خون باخون شسته نمی شود.

محمدگلاب منگل وزیر سرحدات اقوام و قبایل امروز (دوشنبه) طی نشستی که در مرکزهماهنگی شورای اقوام افغانستان، که به حمایت از روند جاری صلح در کشور برگزار شده بود گفت: خون باخون شسته نمیشود؛ زیرا راه حل نهایی جنگ، تفاهم از راه مذاکره وصلح است.

منگل گفت: توافق حاصل شده میان دولت و حزب اسلامی به استقرار صلح وامنیت درکشور کمک میکند  و ما آنرا مقدمه ی برای پایان جنگ در کشور و پیوستن دیگر مخالفین از راه گفتگو میدانیم.

وزیر سرحدات، اقوام و قبایل با تأکید بر بین الافغانی بودن این مذاکرات گفت: به ثمر نشستن این مذاکرات به جهانیان ثابت ساخت که افغانها، توانایی حل اختلافات موجود میان خود شانرا از راه گفتگو و مذاکره دارند؛ که این بزرگترین افتخار و دست آورد برای ما محسوب  میشود.

از سوی دیگر، عبدالخالق حسینی پشه یی رییس دارالانشاء مرکز هماهنگی اقوام افغانستان گفت: این شورا به نمایندگی از تمام اقوام افغانستان از توافق حاصل شده میان دولت وحزب اسلامی حکمتیار استقبال نموده وآنرا به فال نیک میگیرد.

وی با استناد به آیه “والصلح خیر” اذعان داشت: افغانستان در مقطع حساس زمانی قراردارد و باید از این فرصت پیش آمده حداکثر استفاده را برد و باید در جهت تحکیم صلح از هر گونه تفرقه و فرافگنی خودداری کرده وبه حکمتیار خوش آمد گفت.

آقای حسینی باخطاب قرار دادن طالبان و دیگر گروههای مخالف دولت افزود: باب مذاکره ازسوی دولت باز است؛ اگر شما آبادی و ترقی کشور را میخواهید، از بیگانه ها جدا شده و از راه معقول و مشروع آن در قدرت سهیم شده و به پروسه صلح بپیوندید.

درپایان این نشست قطعنامه پنج ماده ی ذیل ازسوی این شورا صادر شد که این گفتگوها و تفاهمات را بین الافغانی دانسته و خواهان حمایت همه جانبه ازسوی ملت شریف افغانستان شده است.

در قطعنامه خواسته شده تا شورای امنیت و سازمان ملل متحد زمینه های تطبیق موافقتنامه را فراهم سازند.

همچنین اشتراک کنندگان این نشست خواستار خارج شدن اسامی اعضای حزب اسلامی به زود ترین فرصت ازلیست سیاه سازمان ملل شدند.

در این نشست تأکید شد، دولت باید با نظارت جدی بررسانه ها ازدامن زدن به تفرقه ومسائلی که این توافقنامه را به چالش ویا ناکامی بکشاند جلوگیری کند.

در قطعنامه تصریح شده که طالبان باید با الهام گیری ازحزب اسلامی، سلاح خودرا کنارگذاشته و به پروسه صلح بپیوندند.

حمایت شوراهای قومی از حزب اسلامی در حالی مطرح میشود که؛ روز گذشته کمسیون مستقل حقوق بشر خواهان عذر خواهی رسمی گلبدین حکمتیار رییس حزب اسلامی ازمردم افغانستان در پیوند به اشتراک به جنگ های خانمانسوز داخلی گردید.

افزون برآن شماری ازاحزاب وشهروندان از جمله حزب همبستگی ملی از توافق صلح میان دولت و حزب اسلامی اعلام نارضایتی نموده و این کار را خیانت ملی توصیف کرده اند.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
148
روز مانده
روز استقلال افغانستان
35
روز مانده
سالروز پیروزی مجاهدین
328
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
377
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی