رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • الإثنين ۶ رمضان ۱۴۳۹
  • 2018 Monday 21 May

امرالله صالح، رییس پیشین امنیت ملی، شورای امنیت سازمان ملل متحد را در آوردن صلح در جهان، به‌ویژه در افغانستان، ناکام می‌گوید. رییس پیشین امنیت ملی گفت که بزرگ‌ترین ناقضان حقوق بشری بزرگ‌ترین کشورهای جهان استند و سازمان ملل متحد در جلوگیری از نقض حقوق بشر ناکام بوده‌است. آقای صالح، که دیروز (۴ قوس) در […]

امرالله صالح، رییس پیشین امنیت ملی، شورای امنیت سازمان ملل متحد را در آوردن صلح در جهان، به‌ویژه در افغانستان، ناکام می‌گوید. رییس پیشین امنیت ملی گفت که بزرگ‌ترین ناقضان حقوق بشری بزرگ‌ترین کشورهای جهان استند و سازمان ملل متحد در جلوگیری از نقض حقوق بشر ناکام بوده‌است.

آقای صالح، که دیروز (۴ قوس) در پنجمین نشست شبیه‌سازی سازمان ملل متحد در دانشگاه کابل سخن می‌گفت افزود که سازمان ملل متحد بیشتر در مشروعیت بخشی مداخله‌های نظامی برخی از کشورها در کشورهای دیگر، موفق بوده‌است.

آقای صالح گفت: «ملل متحد در افغانستان در مبحث آوردن صلح، سازمان ناکام است و همین‌گونه در مبحث بازسازی در افغانستان نیز یک سازمان ناکام است، اما در مشروعیت‌بخشیدن و مداخلۀ نظامی پس از ۱۱ سپتمبر موفق بوده‌است.»

شماری از سخنرانان دیگر در این نشست نیز ساختار کنونی سازمان ملل متحد را پاسخگوی نیازمندی‌های کنونی جهان نمی‌داند.

حمیدالله فاروقی، رییس دانشگاه کابل، اظهار داشت: «اکنون که ۷۰ سال از ایجاد سازمان ملل متحد می‌گذرد، متأسفانه هنوزهم جهانی که ما زنده‌گی می‌کنیم، جهانی که بشر به عنوان وارث و میراث ارزش‌های تمدنی آرزومند است، در صلح و صفا و صمیمیت و همگرایی و همیاری زنده‌گی کند، متأسفانه دچار چالش‌ها و ناهمگونی‌های جدی‌است.»

مسعود ترشتوال، استاد دانشگاه، بیان کرد: «امروز کسانی که در برابر سازمان ملل متحد ایستاده می‌شوند، اجماع بر سرشان این است که شما نمی‌خواهید حقوق بشر در دنیا رعایت شود و شما نمی‌خواهید برابری حاکمیت کشورها مطرح باشد، اصل تساوی حقوقی دولت‌ها مطرح باشد.»

این پنجمین باری‌است که جوانان کشور در چند ماه گذشته نشست‌های سازمان ملل متحد، به شمول نشست‌های شورای امنیت این سازمان را، به‌گونۀ نمادین برگزار می‌کنند و مسایل جهانی را به بحث می‌گیرند تا جوانان با سیاست‌های جهانی و کار سازمان ملل بهتر آشنا شوند.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
90
روز مانده
روز استقلال افغانستان
23
روز گذشته
سالروز پیروزی مجاهدین
270
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
319
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی