رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
  • الثلاثاء ۹ ذو الحجة ۱۴۳۹
  • 2018 Tuesday 21 August

منابع خبری از برنامه برنامه جدید منطقه‌ای افغانستان برای مذاکرات صلح با عنوان گروه «1+6» برای رفع مشکلات دولت کابل خبر دادند. در این طرح دولت کابل، علاوه بر افغانستان کشورهای ایران، روسیه، هند، چین، پاکستان و آمریکا نیز عضو هستند. «حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی افغانستان گروه جدید 1+6 را به دیپلماتهای کشورهای خارجی […]

منابع خبری از برنامه برنامه جدید منطقه‌ای افغانستان برای مذاکرات صلح با عنوان گروه «1+6» برای رفع مشکلات دولت کابل خبر دادند.

در این طرح دولت کابل، علاوه بر افغانستان کشورهای ایران، روسیه، هند، چین، پاکستان و آمریکا نیز عضو هستند.

«حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی افغانستان گروه جدید 1+6 را به دیپلماتهای کشورهای خارجی در کابل نیز معرفی کرده است.

وی در این باره گفت: این گروه جدید جایگزینی برای گروه «چهار جانبه» نمی‌باشد، زیرا چهار جانبه توسط آمریکا و پاکستان کنترل و هدایت می‌شود و توسط چین با هدف دستیابی به صلح با طالبان حمایت می‌شود.

از آنجایی که افغانستان رهبری گروه جدید 1+6 را بر عهده دارد، انتظار می‌رود تا این کشور حرف‌های بیشتری برای گفتن داشته باشد.

روزنامه تایمز هند در این باره نوشت: در میان 3 کشور دیگر که در این گروه عضو می‌باشند، ایران درخواست پیوستن به گروه 4 جانبه را کرده بود اما کشورهای پاکستان و آمریکا با آن مخالفت کردند.

احتمالا حضور روسیه در گروه 1+6 باعث ناراحتی و نگرانی آمریکا شود و این در حالی است که چندی پیش منابع مسکو از ایجاد گروه جدیدی با مشارکت ایران هند و روسیه خبر داده بودند.

«ضمیر کابلوف» نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در افغانستان گفته بود که مقامات مسکو امیدوارند تا نشستی در سطح وزرای خارجه روسیه، چین و هند در ماه آوریل سال جاری میلادی در مسکو در مورد افغانستان برگزار شود.

کابلوف اذعان داشت: با کشورهای چین و هند در مورد زمان نشست آینده وزیران امور خارجه در مسکو در حال رایزنی هستیم.

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در افغانستان ادامه داد: این نشست «اهمیت خاصی» دارد اما روسیه با کشورهای چین و هند در مورد طرحهای دیگر و ساختار آن از نزدیک همکاری می‌کند.

پس از عدم خوشبینی روسیه درباره همکاری آمریکا و برگزاری نشست چهارجانبه برای به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح افغانستان، روسیه از برگزاری نشست سه جانبه درباره افغانستان خبر داد.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
2
روز گذشته
روز استقلال افغانستان
115
روز گذشته
سالروز پیروزی مجاهدین
178
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
227
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی