رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
  • الثلاثاء ۹ ذو الحجة ۱۴۳۹
  • 2018 Tuesday 21 August
سخن‌گوی والی غور

منار جام غور در معرض نابودی

مقام‌های محلی ولایت غور می‌گویند در حال حاضر بیش از ۲۰۰ آبده‌ی تاریخی در این ولایت وجود دارد که ۸۰ درصد آن در معرض نابودی قرار دارند. عبدالحی خطیبی، سخن‌گوی والی غور به اطلاعات روز می‌گوید کم‌توجهی مسئولان مرکزی و عدم تخصیص بودجه‌‌ی کافی برای بازسازی این آبده‌های تاریخی، از عمده‌ترین چالش‌های‌اند که منجر به […]

مقام‌های محلی ولایت غور می‌گویند در حال حاضر بیش از ۲۰۰ آبده‌ی تاریخی در این ولایت وجود دارد که ۸۰ درصد آن در معرض نابودی قرار دارند.
عبدالحی خطیبی، سخن‌گوی والی غور به اطلاعات روز می‌گوید کم‌توجهی مسئولان مرکزی و عدم تخصیص بودجه‌‌ی کافی برای بازسازی این آبده‌های تاریخی، از عمده‌ترین چالش‌های‌اند که منجر به نابودی این آبده‌ها است.
سخن‌گوی والی غور از وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌خواهد که بودجه‌ی کافی، برای بازسازی این آبده‌های تاریخی مد نظر بگیرد تا از خطر نابودی کامل این آبده‌ها جلوگیری شود.
درهمین حال مسئولان ریاست اطلاعات و فرهنگ غور نیز وضعیت آبده‌های تاریخی این ولایت را نگران‌کننده خوانده‌اند و از بی‌توجهی مقام‌های وزارت در این باره شکایت دارند.
به قول مسئولان، منار جام این ولایت در آستانه‌ی نابودی است. اگر مسئولان توجه اساسی در این زمینه نکنند این منار نابود خواهد شد.
گفتنی‌ست منار جام غور، يكی از تماشایی‌ترين آبده‌های تاريخی افغانستان است که در ولایت غور موقعیت دارد و گفته می‌شود كه پس از قطب منار در دهلی بلندترين منار آجری جهان است .
باستان‎شناسان معتقد‌اند كه «قطب‌منار» كه بلندی آن ۷۳ متر است نیز با الهام از منار جام غور در اوايل سده‌ی سيزدهم ساخته شده است.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
2
روز گذشته
روز استقلال افغانستان
115
روز گذشته
سالروز پیروزی مجاهدین
178
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
227
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی